Strona główna » O nas

O nas

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Puławach jest placówką oświatowo-wychowawczą.
Organem prowadzącym placówkę jest Starostwo Powiatowe w Puławach.
Obecny dyrektor: mgr Krystyna Tomczyk.

Historia Schroniska

Pomysł uruchomienia schroniska zrodził się w 1976 roku, gdy do nowego budynku przy ulicy Zabłockiego została przeniesiona Szkoła Podstawowa Nr 4 (mieszcząca się do tej pory właśnie w starej części budynku schroniska). Zaprojektowana została adaptacja starej szkoły, wraz z celową rozbudową. Dobudowano wejściową część: z recepcją, świetlicą i magazynami. Wart podkreślenia jest fakt, iż w nowej części dobudowano głównie pokoje dwuosobowe z umywalkami oraz pokoje z łazienkami. Stworzono przestronne jadalnie i kuchnię oraz oddzielną kuchnię turystyczna dla gości indywidualnych, pozwalającą na samodzielne przygotowywanie przez turystów posiłków.

Powstał duży funkcjonalny obiekt, bo posiadający 120 miejsc noclegowych, oferujący tanie noclegi dla dzieci, młodzieży, studentów, nauczycieli, członków PTSM. Istnienie schroniska zawdzięczamy staraniom Wydziału Oświaty i Wychowania w Puławach Decyzja ta była spojrzeniem w przyszłość, świadczyła o trosce o edukację oświatową i turystyczną dzieci i młodzieży. 3 października 1980r. był dniem wpisania schroniska w Puławach do rejestru stałych schronisk PTSM - z kategorią I.

Od tej pory schronisko pracuje nieustannie utrzymując w gotowości wszystkie miejsca noclegowe. Przez 30 lat, 365 dni w roku.
Pierwszym kierownikiem był Stefan Krzewiński, który pracował w placówce do 1989 roku. Od stycznia 1990 roku do czasu przejścia na emeryturę w sierpniu 2013 roku schronisko było zarządzane przez  Ewę Szpakowską. Dyrektor Ewa Szpakowska od 1996 roku była też wieloletnim członkiem Zarządu Głównego oraz członkiem Prezydium Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM). Od 1 września 2013 roku funkcję  dyrektora Schroniska pełni Krystyna Tomczyk.

Kilka ciekawych faktów na temat Schroniska:

  • W latach 1985r. – 2012r. nasze Schronisko udzieliło ponad 360 tysięcy noclegów.
  • W czasie normalnego funkcjonowania w budynku Schroniska przeprowadzono wiele gruntownych remontów, między innymi: dwukrotny remont kotłowni, remonty łazienek i kuchni, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remonty instalacji elektrycznej, dobudowano schody przeciwpożarowe, podłączono ogrzewanie do Muzeum, wykonano termoizolację całego budynku....
  • Od wielu lat SSM Puławy startuje w wielu konkursach Schronisk i zawsze znajduje się w czołówce.
  • Pracownice recepcji przeszkolone w zakresie informacji turystycznej służą swą wiedzą i pomocą nauczycielom. Otrzymujemy materiały turystyczne jakie wydaje Urząd Miasta w Puławach, Starostwo Powiatowe w Puławach i Informacja Turystyczna w Lublinie. Sami partycypowaliśmy w kosztach wydawania wielu folderów reklamowych. Promujemy miasto, region oraz PTSM w postaci własnych ulotek reklamowych, z którymi jeździmy od lat na targi turystyczne do Łodzi, Gliwic, Warszawy i Poznania
  • SSM Puławy jako jedno z pierwszych Schronisk w Polsce miało swoją własną stronę internetową w języku polskim i angielskim.
  • SSM Puławy jest bardzo pro-ekologiczne:  na dachu obiektu zainstalowane są baterie słoneczne do podgrzewania wody użytkowej, natomiast przy okazji  termoizolacji budynku w ścianach zamontowane zostały specjalne się budki lęgowe dla nietoperzy,wróbli i jeżyków...
  • W Schronisku, również jako jednym z pierwszych w Polsce, zainstalowany został  nowoczesny system monitorowania przeciwpożarowego połączony drogą radiową z dyżurnym Straży Pożarnej. Od paru lat wygląd Schroniska zmieniły też dobudowane  podwójne zewnętrzne schody przeciwpożarowe - rzadko spotykany element budynków użyteczności publicznej...
  • Schronisko Szkolne ściśle współpracuje z Zarządem Głównym PTSM, wielokrotnie był też miejscem narad, zjazdów i szkoleń PTSM.
cms83 © 2011 Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Puławach